top of page

ÖZBEKİSTAN - KIRGIZİSTAN - KAZAKİSTAN TURU 

Genel Bilgiler
Tur Broşürü

1. Gün : İstanbul-Semerkand

Belirtilen havalimanı dış hatlarda bulunma. Uçağa biniş işlemlerinin ardından Özbekistan’ın önemli kentlerinden biri olan Semerkand'a hareket ediyoruz. Gecemiz uçakta geçiyor.

2. Gün : Semerkand

Sabah erken saatte Semerkand’a varışımızın ardından alanda bizi bekleyen aracımız ile erken check-in yapmak için otelimize geçiyoruz. Dinlenmek için serbest zaman. Ardından Semerkand şehir turumuza başlayacağız. Rotamızın ilk varış noktası Orta Asya Türk mimarlığının nadir örneklerinden biri olan Registan Meydanı olacak. Registan Meydanı üç medreseden ibarettir. Uluğbey Medresesi, Şiir-Dor Meresesi ve Tilla-Kari Medresesi. Registan Meydanını gördükten sonra fotoğraf ve video çekmek için serbest zaman verilecektir. İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozolesi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi ve Merkez Çarşı da görülecekler arasındadır. Semerkand’da yerel restoranda alınacak akşam yemeği sonrası otelimize transfer ve geceleme.

3. Gün : Semerkand-Buhara

Sabah erken alacağımız kahvaltının ardından otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak Semerkand tren istasyonu’na transfer oluyoruz. Semerkand – Buhara Afrosiyab hızlı treni ile Buhara’ya hareket edeceğiz. Buhara’ya varışımıza istinaden, tren istasyonunda karşılanarak aracımıza geçeceğiz. Sonrasında Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Buhara şehir turumuz sırasında, Pioyi Kalon Minaresi, Kalon Camii, Miri Arab Medresesi, Nodir Devonbegi Medresesi görülecek yerler arasındadır. Lyabi-Khauz Compleksi, Maggoki Attori Camii ziyaretleri sonrası Buhara’da yerel restoranda akşam yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında otelimize transfer ve geceleme.

4. Gün : Buhara-Hive

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından tren istasyonuna transfer oluyor ve Hiva'ya tren yolculuğumuz başlıyor. Eskiden Buhara'dan Hive'ye yolculuk bir aydan fazla sürüyordu. Bugün ise “Khorezm” toprakları olan gizemli kırmızı çöl “Kyzyl-Kum” aracılığıyla araçla yolculuk yaklaşık 6-7 saat sürüyor. Trenle bu yolculuğu yaklaşık 5,5 saat içinde tamamlıyoruz. Yolculuğumuz esnasında çölün egzotik manzaraları, gezici develer, göçebe yurtlar ve Amudarya (Oxus) nehri bize benzersiz manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk sunacak. Hive'ye varışımıza takiben otelimize transfer oluyor ve giriş işlemlerimizi yapıyoruz. Akşam yemeğini yerel restoranda alıyoruz. Geceleme otelimizdedir.

5.Gün : Hive

Kahvaltının ardından otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak Hive turumuza başlayacağız. Bu gezimize UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olan tarihi yerlerden biri olan Içan – Kala kompleksi ile başlayacağız. Hisir Kunya – Ark, Muhammad Amin Khan Medresesini göreceğiz. Sonrasında Kazi Kalon Medresesi, Muhammad Rakhimkhan II Medresesi, Ismail Khodja Mozolesi, Sayid Allauddin Mozolesi, Kalta Küçük Külesi, Taş-Khovli Sarayi, Palvan Darvaza (Savaş Kapısı), Djuma Cami, Allakulikhan Medresesi, Kutlug Murad Inaq Medreselerini ziyaret edeceğiz. Hive’de yerel restoranda akşam yemeğimizi alacağız. Yemek sonrasında otelimize transfer ve geceleme.

6. Gün : Hive-Taşkent

Sabah erken kahvaltımızın ardından havalimanına transfer oluyor ve yerel havayolları ile Taşkent'e hareket hareket ediyoruz. Varışımıza takiben alanda bizi bekleyen aracımızla Taşkent’in eski kesimine doğru turumuz başlayacaktır. Barak Han Medresesinden oluşan Khazrati Imam Kompleksi, Muyi - Mübarek Cami – Halife Osman'ın kendi el yazmasıyla yazmış olduğu Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed`in kutsal altın saçının bulunduğu cami, Khodja Akhrar Valin'ın Cuma Camisi ve Kukeldaş Medreselerini ziyaret edeceğiz. Taşkent’in en canlı pazarı olan ÇARSU oryantal çarşıda alışveriş için serbest zamanımız bulunuyor. Turumuz öğleden sonra Taşkent’in yeni kesiminde devam edecek olup; Bağımsızlık Meydanı, Amir Temur Heykeli, Yeni Minor Camisi, Cesaret Anıtı ve Taşkent TV kulesi (dışarıdan) ile gezilerimizi tamamlayacağız. Akşam yemeğimizi yerel restoranda aldıktan sonra otelimize transfer ve geceleme.

7. Gün : Taşkent-Bişkek

Sabah erken alacağımız kahvaltımızın yerel havayolları seferi ile Bişkek'e hareket edeceğiz. Kırgızistan’nın başkenti Bişkek’e varışımızın ardından tüm gün sürecek olan Bişkek turumuzda, Pobeda Meydanı (Zafer Meydanı), Duboviy Parkı (Oak Park), Merkez Ala-Too Meydanı, Ulusal Sanat Müzesi, Ulusal Filarmoni ve diğer birçok ilgi çekici yerleri ziyaret edeceğiz. Asya Çarşısı ziyaretimizde, hareketli yerel hayatın birçok fotoğraflarını çekebileceksiniz. Bu çarşı kumaş ürünlerin, mal satan ve satın alanların ve renkli halıların pazarıdır. Gezi sonrası yerel restoranda geleneksel akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizin ardından otele transfer ve geceleme.

8. Gün : Bişkek-Ala Archa-Bişkek

Kahvaltının ardından, Ala Archa'yı ziyaret edeceğiz. Burası doğal bir parktır. Sovyetler zamanında sadece VIP insanların burada yürüyüşe çıkma izni vardı. Ala Archa Gorge, Tien Shan sıradağlarının bir uzantısıdır. Bişkek'e sadece 45 km uzaklıktadır. Boğazın panoramik manzarasını görmek için kısa bir yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Daha sonra Bişkek'e dönüyoruz. Alışveriş için serbest zamanınız olacaktır. Yerel bir restoranda geleneksel akşam yemeği servis edilecektir. Sonrasında otelimize transfer ve geceleme.

9. Gün : Bişkek-Korday Sınırı-Almaata

Sabah erken kahvaltımızın ardından Almaata yolculuğumuz için Korday sınırına transferimizi gerçekleştireceğiz. Sınıra varışımızın ardından Almaata şehrine doğru yolculuğumuz devam edecek. Almaata’ya varışımızın ardından otele transfer ve check-in ardından Almaata şehir turumuz başlayacak. İlk durağımız İkinci Dünya Savaşı sırasında General Ivan Panfilov'un komutası altında Almati bölgesindeki insanlardan oluşan ve adını alan 28 Panfilov askerinin bulunduğu park olacak. Parkın kendisi yerel halk ve ziyareçiler için çok popülerdir. Parkın içinde, sonsuzluk ateşini, farklı kahraman karakterlerin anıtlarını, Yükseliş Katedrali'ni, 20. yüzyılda güçlü bir depremden sonra yapılan Rus Ortodoks ahşap kilisesini bulacaksınız. Sadece yürüme mesafesinde bulunan, Almaata "Yeşil Çarşı" veya Yeşil Pazarının turistik cazibesinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu yürüyüş bizi Kazakistan'da yaşayan farklı halkların ana lezzetlerini bulabileceğiniz gerçek oryantal bir pazarı tanımamız için fırsat olacak. Burada yiyecekleri deneyebilir ve açık bir şekilde yerel lezzetli ürünleri çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Bugünün son durağı yeşil bir tepede 1100 metre yükseklikte bulunan bir park olan Kok-Tobe'dir. Teleferik boyunca bir gezintiye çıkacağız ve 10 dakika içinde şehrin muhteşem panoramik manzarasını seyredeceğiz. Park ayrıca ziyaretçilerine diğer eğlence hizmetlerini de sunuyor. Almatı yerel restoranında akşam yemeğimizi aldıktan sonra otelimize geri dönüyoruz. Sonrasında serbest zaman ve geceleme.

10. Gün :  Almaata

Kahvaltı sonrası Almaata çevresini keşfedeceğiz. 1996 yılında kurulan Ilya Alatau Milli Parkı 120 km boyunca uzanmaktadır. Toplam alanı 202.292 hektar, yüksekliği 600 - 5000 metre arasında değişmektedir. Medeo, Ili-Alatau Parkının ayrılmaz bir parçasıdır ve Almaata’nın bir şehir olarak gelişmesinin en iyi nedenlerindendir. 1690 metre yükseklikte yer alan Medeo buz pateni pisti dünyanın en yüksek buz pateni pisti olma özelliğine sahiptir. Ancak ziyaretimizin ana amacı Shymbulak (Deniz seviyesinden 2.260 m yükseklikte bulunan bir dağ beldesi) beldesidir. 1950'lerde kayak tutkunları genellikle 15 saat boyunca 3 saat dağa tırmanıp burada kayak yaparlardı. Şu anda, yüksek seviye ekipman ve altyapı ile gelişmiş bir kayak tesisidir. Burası tüm yıl boyunca çok popülerdir. Kayak ve snowboard için sadece yamaçları değil, aynı zamanda at veya bisiklet binme, otel ve restoranlar, geziler ve helikopter turları gibi diğer birçok hizmeti de sunmaktadır. Burada Büyük Almatı Gölü'nü ziyaret edeceğiz. Bu göl, Ili-Alatau Ulusal Parkı'nda, Almatı merkezinin 15 km güneyinde, deniz seviyesinden 2.511 metre yükseklikte bulunan bir dağ rezervidir. Gölün yanı sıra Tien Shan dağlarındaki göllerin büyük çoğunluğu depremlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Mevsime bağlı olarak Büyük Almatı Gölü'nün suyu açık yeşilden turkuaz mavisi rengine dönüşür. Sonrasında Kazakistan'da tek şahin çiftliğinde özel eğitimli şahinler ile muhteşem bir şovun tadını çıkaracağız. Onlarla avlanmak, Kazak yaşam tarzının eşsiz özelliklerinden biridir. Gösteride, altın ve cesur kartallar, bir baykuş, bir akbaba ve bir izleyici ile etkileşimde bulunan bir avcı yer almaktadır. Turumuzun ardından Almatı yerel restoranında akşam yemeği alınıp sonrasında yol güzergahımızda bulunan Birinci Başkanın Parkını ziyaret edeceğiz. Gezimizin bitiminde otelimize transfer ve ertesi günkü erken uçuşumuza kadar otelimizde serbest zaman.

11. Gün :  Almaata-İstanbul

Gece yarısından sonra erken saatlerde İstanbul uçuşu için havalimanına transfer oluyoruz. Uçağa biniş işlemlerinin ardından yaklaşık 6 saatlik yolculuk sonrası İstanbul'a varış. Hizmet kalitemizi arttırmak adına sizlere vereceğimiz anket formlarını doldurmanız bizim için önemlidir. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek üzere...

Tarih

16.07.2021

26.07.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

2.369,00 USD

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

2.369,00 USD

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

2.968,00 USD

Tarih

27.08.2021

06.09.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

2.369,00 USD

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

2.369,00 USD

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

2.968,00 USD

0-2 Yaş Aralığındaki Bir Çocuk 450,00 USD

2-11 Yaş Aralığındaki Bir Çocuk 2.319,00 USD

bottom of page