top of page
cyprus_kıbrıs_beach_famagusta.jpg

Sonbaharların da gözde tatil rotası "Kıbrıs"

Kıbrıs’ın En İyi Plajları ve Kıbrıs’ın Sahilleri

Kıbrıs, Akdeniz’in doğusunda yer alan, Türkiye‘de ‘Yavru vatan’ olarak da adlandırılan muhteşem bir tatil merkezi. Sicilya ve Sardinya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır Kıbrıs.

Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyinde iki ayrı devlet var. Adanın kuzeyinde uluslararası arenada yalnızca Türkiye’nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), güneyinde ise adanın tamamını uluslararası camiada Kıbrıs Cumhuriyeti ismiyle temsil eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bulunuyor.

Kıbrıs’ın en iyi plajları, en ünlü plajı hangisidir? Berrak denizi ve muhteşem kumsallarıyla tarih boyunca dillere destan olan Kıbrıs, halen bakir kalabilmiş plajlarıyla cazibesini günümüze dek korumuş.

Kuzey Kıbrıs plajları, ünlü temiz ve mavi denizleri, kilometrelerce uzanan sıcak ve taşsız kumlu sahilleri, adanın neresinde yaşıyor olursanız olun sağlanan ulaşım kolaylığı ile en iyi Kıbrıs tatil seçenekleri arasında yer alır. Kuzey Kıbrıs plaj severlerin cennetidir. Kuzey Kıbrıs plajları adanın en iyi atraksiyonlarından biridir. Kuzey Kıbrıs sahil şeridi, su sporları, şnorkel, scuba dalış gibi birçok etkinliği sizlere sunan uzun kumsallar ile bezenmiştir ve dalış tatili için idealdir.

Kıbrıs’ın En Ünlü Plajları

kıbrıs_cyprus_sahilleri_beach.jpg

Dört mevsim sıcak olan havası ile dünyaca ünlü bir Akdeniz adası Kıbrıs. Altın rengi kumları ve eşsiz maviliğe sahip denizi ile büyüleyici ve el değmemiş plajlara sahip. İşte bu plajlardan bazıları;

1- Altınkum Sahilleri:

Kıbrıs’ın en gözde plajlarından Altınkum Sahilleri, Karpaz Yarımadasında yer alıyor. Mitolojide aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in doğduğu yer olduğuna inanılıyor. İnanca göre bir bahar sabahında dingin ve sakin olan deniz dalgalanır ve birden bire beyaz köpükleriyle kıyıya vururken deniz kabukları üzerinde Afrodit kıyıya vurur. Kumsal ışıltısını ve deniz berraklığını Afrodit’ten alır. Dillere destan kumu ve masmavi denizi ile mitolojiye konu olan Altın Kumsal el değmemiş bölgeleriyle gözde bir kumsal olma özelliğini koruyor. Bu eşsiz güzellikteki plaj adını gerçekten de kumlarının renginden almıştır. İnce ve altın rengindeki kumları, masmavi denizi ile misafirlerini karşılamaktadır. Sahildeki Caretta Caretta kaplumbağaları ve yumurtaları da turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

caretta_cyprus (1).jpg

2- Yavuz Çıkarma Plajı:

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’nda adaya ilk adım attıkları destinasyondur. Bu plaja ilerlemek için takip etmeniz gereken rota ise, Girne ve daha sonra Alsancak’tır. Kıbrıs’ın tatil başkenti olan Girne’ye uzaklığı ise 5 km’dir. Plaj adrenalin düşkünü tatilcilere scuba diving ve jet ski gibi oldukça farklı su sporu alternatifleri sunuyor. Bu plaj özellikle genç tatilcilerin radarında. Hit müzikler, restoran ve barları ile oldukça eğlenceli ve canlı bir plaj deneyimi sunuyor. Escape Plajı’na girişin ücretli olmasına rağmen oldukça kalabalıktır.

3- Glapsides Plajı:

Gazimağusa’nın 5,5 kilometre kuzeyinde, Kıbrıs adasının doğu sahilinde yer alan Glapsides Beach Kuzey Kıbrıs’ın en iyi üçüncü plajıdır. Koy üzerindeki kolay ulaşılan lokasyonu nedeniyle yerel halk ve öğrenciler bu uzun kum plajına akın eder. Plaj aynı zamanda kamp yapma imkânı da sunuyor. Akdeniz’in büyülü mavi sularında kendinizi kaybedeceksiniz. Su altı sporlarını seven maceracı bir gezginseniz de bu plaj sizi oldukça tatmin edecektir. Zengin su altı dünyası, eşsiz berraklıktaki denizi ve uygun fiyatlarıyla Glapsides Plajı sizleri bekliyor.

cyprus_kıbrıs_beaches_sahil.jpg

4- Alagadi Plajı:

Caretta caretta ve yeşil kaplumbağaların yumurtlama alanı olan en önemli plajlardan biri. Girne’nin yaklaşık on beş kilometre doğusunda yer alan Alagadi, Kıbrıslıların olduğu kadar yabancı turistlerin de gözdesi. Oldukça sakin ve sessiz bir plaj olan Alagadi Plajı, sadece yerli halkın değil, turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Bu güzel plajın sakin bir plaj olarak anılmasının nedeni, su sporlarına izin verilmemesidir.

5- Yeşilırmak Plajı:

Kuzey Kıbrıs’ın batı ucunda yer alan Yeşilırmak Plajı adanın en yeşil topraklarında bulunuyor. Lefkoşa’nın Dilligra Bölgesinde bir koy olan Yeşilırmak, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Kıbrıs’ın en büyük asmasına da ev sahipliği ediyor. Anayoldan plaja ulaşım toprak yol üzerinden gerçekleştiriliyor ve erişim noktalarının çoğu ardında denizi göreceğiniz etkileyici kumullar arasından bir yürüyüş içeriyor. Alagadi plajına anayoldan erişim sağlayan ilk yol, zeytinlikler arasında 1,5 kilometrelik keyifli bir sürüş ve denize doğru 300 metrelik bir inişten oluşuyor. Plajda hiçbir işletme bulunmuyor, bu nedenle su ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

 

Küçük ve şirin bir koyda yer alan Yeşilırmak Plajı, tam ortasında bulunan büyük iskele ile hem denize girmeyi kolaylaştırıyor, hem de akşam sefalarına mekân oluyor. Merkezden uzakta yer alması dolayısıyla oldukça sessiz ve sakin olan bu koy, huzur arayanlar için ideal.

cyprus_kıbrıs_camii_kilise.jpg
bottom of page