top of page
yurtdisina_cikislarda_pcr_testi_corona.j

​​​​​​Her şey kötüye gittiğinde kendine bir tatil ısmarla.

Yurt Dışına Gidişlerde İstenen PCR Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koronavirüs teşhisi için yapılan PCR testi, yurt dışına gidiş gelişlerde bazı ülkelerde zorunluluk haline gelmiştir. Yurt dışı seyahatlerde COVID-19 test sürecinin ne şekilde ilerlediğini merak eden tüm seyahat edecekler için PCR testi nasıl yapılır konusu da ayrı bir önem taşıyor.

 

PCR testi nedir ve nasıl yapılır sorularına bu yazımızda cevap verirken yurt dışına gidecek yolcular için de COVID-19 testini nasıl yaptırabilirim sorusuna da açıklama getirmiş olacağız.

PCR Testi Nedir? PCR Testi Nasıl Yaptırılır?

pcr_test_corona_tatil_covid19.jpg

İngilizce "Polymerase Chain Reaction"ın kısaltılması olan PCR'ın Türkçe açılımı ise Polimeraz Zincir Reaksiyonu. Bu yöntemle, bir kişiden çok az miktarda alınan Deoksiribo Nükleik Asit (DNA) örneği uygun koşullarda çoğaltılarak incelenir. Adli tıptan biyoteknolojiye, babalık testine kadar geniş bir alanda kullanılan PCR testi, virüslerin genetiğini tespit etmede de sıkça kullanılan bir metottur.

 

Burun ve boğazdan kulak pamuğuna benzer bir çubukla alınan numuneler, özel bir sıvı içerisine yerleştirilir. Daha sonra bu örnekler laboratuvar ortamında incelenir.

Yurtdışına çıkacak olanlar kaç saat önceden PCR testi yaptırabilirler?

Ülkelerin talep ettiği negatif PCR test sonucunun numune verme saati gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Gidilecek ülkenin sağlık bakanlığı ve/veya dışişleri bakanlığı websitesini kontrol etmenizi öneririz. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus; PCR sonuçlarında sonucun çıktığı saat değil, numune verdiğiniz saat dikkate alınır.

 

Ayrıca, Türkiye’ye gelecek olan yolculardan uçak biniş öncesi son 72 saatte alınmış negatif PCR testi sonuç belgesi talep edilmektedir. PCR test sonucunun yanında Türkiye’ye girişlerde yolcuların https://register.health.gov.tr/ websitesinden “Türkiye'ye Giriş Formu”nu doldurması gerekmektedir.

pcr_test_corona_tatil_covid19_travel.jpg

Yurtdışına çıkmak için PCR testi ücreti ne kadar? Koronavirüs test fiyatı ne kadar? - PCR testi fiyatı 2021

Test ücreti 250 TL olup, ücretler ilgili sağlık tesisinde bulunan vezneye veya sağlık tesisinin belirlediği hesaba yatırılacaktır. 

pcr_test_corona_tatil_covid19_korona_nek

PCR İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Sağlık Tesisi Tarafından İstenecek Belgeler:

1. Varsa görev belgesi ve dilekçesi ( ücret alınmaz, dekont istenmez)

2. Yurt dışı uçak bileti,

3. Sağlık tesisinin belirlediği hesaba ya da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün belirleyeceği IBAN numarasına 250 TL yatırıldığına dair dekont. Ücret “Yurt dışına çıkış – PCR Testi” notuyla yatırılacaktır.

bottom of page