top of page
seyahat_izin_belgesi_nasil_alinir.jpg

​​​​​​Her şey kötüye gittiğinde kendine bir tatil ısmarla.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Telefon ve E devlet ‘ten Seyahat (Yol İzni) Belgesi Alma

29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında Türkiye genelinde tam kapanma yapılacağı bilgisi İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderildi. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre 29 Nisan 19.00’da başlayacak olan tam kapanma süresi 17 Mayıs saat 05.00’da sona erecek. 17 günlük tam kapanma süreci ile beraber uçak, tren, gemi veya otobüs ile seyahat edecek yolcularımızın seyahat izin belgesini ibraz etmesi zorunlu hale geldi.

 

Seyahat izin belgesi olmayan yolcuların bilet alması durumunda havalimanı, gar, otogar veya limanda yapılacak kontrollerde izin belgesi olmadığının fark edilmesi, ceza yazılmasına sebep olabilmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

edevlet_alo199_seyahat_izin_belgesi.jpg

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

 

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.

 

Seyahat izin belgesi E-Başvuru sayfasına gitmek için tıklayınız.

 

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilecek?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede şu ifadeler yer aldı;

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

  • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan en fazla 2 kişi

  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen ve 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge ve bilgiyle ibraz edenler,

  • ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

  • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan ve ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek.

  • Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Tam kapanma sürecinde seyahat izin taleplerinde yaşanabilecek artış göz önünde bulundurularak vali ve kaymakamlar yeterli sayıda personelin görevlendirilmesi başta olmak üzere seyahat izin taleplerinin hızlı şekilde değerlendirilerek karara bağlanabilmesi için her türlü tedbiri alacak.

pcr_test_corona_tatil_covid19_travel.jpg

Yurt Dışına Çıkacak Yolcuların Seyahat İzni Alması Gerekir mi?

Yurt dışına çıkacak yolcuların Edevlet üzerinden veya Alo199 hattını arayarak seyahat izin belgesi alması gerekmemektedir. Seyahat izin belgesi sadece "zorunlu hallerde" şehir içi ve/veya şehirlerarası seyahat edecek vatandaşların Edevlet veya Alo199 hattını arayarak alması gereken belgedir.

Tam kapanma sürecinde vaktini yurt dışında geçirmek isteyen misafirlerimizin vizesiz yurt dışı turlar sayfamızdan bir tur seçebilir, bizimle iletişime geçebilirler. 

Yurt dışına çıkacak yolcularımızın gidilecek ülkeye göre PCR testi yaptırması ve negatif PCR testini ülke girişinde sunması gerekebilir. PCR testi nasıl yapılır, yurt dışına gidişlerde istenen PCR testi hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

bottom of page