top of page

BUTİK ERZURUM KARS TURU

Genel Bilgiler
Tur Broşürü

1.Gün :  Erzurum, Üç Kümbetler, Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Çobandede Köprüsü, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Siz değerli misafirlerimiz ile Erzurum Havalimanı'nda buluşuyor ve turumuza başlıyoruz. Erzurum'da ilk gezi noktamız Malazgirt sonrası ortak kültürün ana temsilcileri olan Üç Kümbetler olacak.  Ardından 800 yıllık ve 60.000 kişi kapasiteli Erzurum Ulu Cami ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ziyaret edeceğimiz cami aktif olup hala görülebilecek en nadide eserlerden biridir. Ardından sonraki gezi noktamız olan 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karışık siyasi ortamda yapılmış olan Çifte Minareli Medrese gezimizi gerçekleştiriyoruz. Gezimize Anadolu'nun en meşhur yemeklerinden olan Çağ Kebabı öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeği sonrası Erzurum'dan ayrılıyor ve Doğu Anadolu'nun muhteşem coğrafyasını izleyerek yapacağımız unutulmaz Pasinler - Sarıkamış rotasında Kars'a doğru ilerliyoruz. Rotamızın üzerinde yer alan ve 700 yaşında olan Çobandede Köprüsü, İlhanlılar tarafından yapılmış olup İpek Yolu’nun en önemli geçişlerinden birisidir. Ardından gezimize Sarıkamış Kayak Merkezi ile devam ediyorum. Burada vereceğimiz serbest zamanın ardından buluşuyor ve Kars şehir merkezinde konaklama yapacağımız otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

2.Gün : Çıldır Gölü, Kars Sokakları, Havariler Kilisesi - Kümbet Cami, Kars Kalesi, Fethiye Cami

Sabah otelde alacağımız kahvaltımızın ardından ülkemizin yüksek rakımda bulunan tatlı su göllerinin en etkileyici olanlarından birisi olan ve kış mevsiminde tamamıyla buz tutan Çıldır Gölü’ne hareket ediyoruz. Çıldır Gölü’nde kızakla gezebilir, beyaz güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.(Buz kalınlığının yeterli olması durumunda.) Öğle yemeğimizi Çıldır gölünden tutulan ve halk diliyle sarı balık, kara balık ve gümüşi diye adlandırılan balıklardan oluşan menümüz ile öğle yemeğimizi alacağız ve ardından Kars şehir merkezine hareket ediyoruz. Kars sokaklarında gezintiye çıkıyor ve Baltık mimarisi inşa edilen yapıları görüyoruz. Gezimize Klasik Ortodoks mimarisine sahip olan Havariler Kilisesi - Kümbet Cami ile devam ediyoruz. . Sonrasında yürüyerek Kars Kalesi’ne çıkıyoruz. 12 yy’dan kalma bu güzel kale özellikle Osmanlılar döneminde ciddi yenileme geçirmiş olan bu yapıyı geziyor ve buradan Kars manzarasını fotoğraflama imkanı buluyoruz. Bugün gezimizin son noktası olan 19 yy'da Ruslar tarafından kilise olarak yaptırılmış ve Kars'ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiş olan Fethiye Cami ile turumuzu tamamlıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

3.Gün : Ani Antik Kenti, Kars Havalimanı

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi yapıyor ve Kars’a 50 Kilometre mesafedeki UNESCO Dünya Kültür Miras listesine dahil edilen Ani Antik Kenti'ne hareket ediyoruz. Arpaçay’ın açtığı derin vadiye ulaşacağız ve burası aynı zamanda Ermenistan ile olan sınırımızı oluşturmaktadır. Ani Antik Kenti tam bu sınır üzerinde ve oldukça önemli bir geçmişe sahiptir. Ermeni Bagratlı Hanedanlığının 900’lü yılların sonunda bugün harabelerin bulunduğu yeri yeni merkez olarak seçip şehri inşa etmeye başlaması ile birlikte Ani tarihi de başlamıştır. Sonrasında Bizans egemenliği ve 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın fethi ile birlikte Selçuklu egemenliği başlamıştır. Gürcü, Osmanlı ve Timur egemenlikleri şehirde sonraki dönemlerde devam etmiş ve 155’lerde Osmanlıların terk etmesi ile şehirde yaşam sona ermiştir. Günümüzde Ermeni Ortodoks Mimarisinin ve Beylikler Dönemi Selçuklu Mimarisinin temellerinin bulunabildiği, ilklerinin olduğu en önemli antik alanlardan birisidir. Burada rehberimiz eşliğinde ve yürüyerek gerçekleştireceğimiz gezimizde Surlar ve Aslanlı Kapı, Manucehr Cami, Aziz Gregor Kilisesi, Surp Kirkor Kilisesi, Keçel Kilise, Büyük Katedral ziyaret edip göreceğimiz yerlerdir. Gezimizi bu noktada sonlandırıyor ve Kars Harakani Havalimanı’ na hareket ediyor ve turumuzu sonlandırıyoruz.

Tarih

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

Tarih

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

Tarih

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

Tarih

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

bottom of page