top of page
pasaport_nasil_cikarilir_2021_pasaport_ü

"Yolculuk bizi kendimize geri getirir" 

Pasaport Nasıl Alınır? - Pasaport Çıkarma

Pasaport; yurt dışına seyahat etmek için sahip olmanız gereken, yabancı ülkelere giriş çıkışlarda kullanılan ve kimlik yerine tercih edilebilen resmi bir belge türü olarak tanımlanabilmektedir.

Ülke sınırlarını aşarak dünyanın farklı noktalarını görmek istediğimizde bir pasaporta ihtiyaç duyarız. Bir yurt dışı seyahati planı içerisindeyseniz atmanız gereken ilk adım bir pasaport başvurusu yapmak olacaktır. Pasaport başvuruları bir dizi aşamadan oluşan, kısmen yorucu olsa da, ilk defa çıkaracaklar için kesinlikle heyecan verici bir duygudur. Şimdi gelin bu heyecan verici duygunun aşamalarına birlikte göz atalım.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

pasaport_nasil_cikarilir_2021.jpg
 • Kimlik belgesi.

 • Biyometrik fotoğraf. (Ebatı 50 mm x 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.)

 • Pasaport harç ve defter ücreti.

 • Varsa eski pasaport: Daha önce alınmış, iptal işlemi uygulanmamış geçerli pasaportlar. Daha önce alınmış, iptal işlemi uygulanmamış geçerli pasaportlar.

 • Reşit olmayan bireyler için muvafakatname : Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için veli, vasi veya kayyum kararı ve muvafakat belgesi. (Anne veya babanın, nüfus cüzdanı veya kimlik kartı ile, başvuru esnasında hazır bulunması durumunda muvafakat belgesi istenmeyecektir.)

Nüfus cüzdanı, 2 adet biyometrik fotoğraf ve yukarıdaki tabloda alınacak pasaport türüne göre belirtilen tutarın anlaşmalı bankalardan birine ödenmesi gerekmektedir. Pasaport harcı ödenirken dikkat edilmesi gereken husus ise özellikle açıklama kısmına TC kimlik numarasının ve ad soyad bilgilerinin yazılması gerekmektedir.​

Eğer varsa eski veya mevcut pasaportunuzu da beraberinizde götürmeniz gerekmektedir.

Pasaport için nereye müracaat edilir? Pasaport randevusu nereden ve nasıl alınır? Pasaport nerede çıkarılır 2021?

Biyometrik fotoğrafınızı hazırladınız, pasaport ücretini ödediyseniz pasaport başvurusu için randevu alma adımına geçebilirsiniz. Umuma mahsus (bordo) pasaportlar için ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Pasaport başvurunuzu, ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden veya "randevu.nvi.gov.tr" internet adresinden yaparak kolayca randevu alabilirsiniz.

sailnfly_turizm_tatil_setur_vizesiz_ülke

10 yıllık pasaport ne kadar 2021? Pasaport çıkartmak ne kadar 2021?

Pasaport çıkarırken harç ve pasaport defter bedeli olmak üzere iki ayrı ödeme yapmanız gerekmektedir. Pasaport defter bedeli sabit, harç ise alınacak pasaportun süresine göre değişebilir. 2021 yılı için 3-10 yıllık pasaport harcı 1085,40 TL olarak belirlenmiştir. 180 TL defter bedeli dâhil toplam ödeyeceğiniz tutar 1265,40 TL olacaktır.

Süresi bitmeyen pasaportunuz var ve 10 yıllık yeni bir pasaport almak istiyorsanız defter bedeli ve 3+ yıllık harç ödemeniz gerekmektedir. Mevcut pasaportunuzun süresi 4 yıllık da olsa yeni alacağınız pasaportun süresi toplam 10 yılı geçemez.

Pasaport Harç ve Defter Bedeli 2021

Süresi                                           Harç                                           Defter Bedeli                                           Toplam

 

6 Ay                                              227,20 TRY                                 180 TRY                                                      407,20 TRY

1 Yıl                                              332,10 TRY                                 180 TRY                                                      512,10 TRY

2 Yıl                                              542,20 TRY                                 180 TRY                                                      722,20 TRY

3 Yıl                                              770,20 TRY                                 180 TRY                                                      950,20 TRY

3+ Yıl                                            1085,40 TRY                               180 TRY                                                     1265,40 TRY

Pasaport harç parası hangi bankaya yatırılacak? Pasaport defter bedeli nasıl yatırılır? Pasaport defter bedeli internetten nasıl ödenir?

Pasaport harç ve defter bedelini banka hesabınızdan ya da şubelere giderek nakit ödeyebilirsiniz. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı websitesinden anlaşmalı banka kredi kartıyla ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka şubesi ve nakit hesaptan ödeme yapacaksanız anlaşmalı bankalar : T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş., TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş., TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O., VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş., ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş., POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.  (PTT), TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş.

Pasaport harç ve defter bedelini kredi kartı ile ödeyecekseniz buraya tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı websitesinde bulunan anlaşmalı bankalar listesine ulaşabilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf nasıl olmalı? Makyaj yapılır mı?

Biyometrik fotoğraflarla ilgili en sık sorulan soruların başında makyaj geliyor. Kadınların biyometrik fotoğraf çektirirken makyajlı olmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Yüzde bulunan belirli lekeler gibi çeşitli izlerin üzeri kapanmayacak şekilde makyaj yapmakta bir sorun bulunmamaktadır.

Başörtülü biyometrik fotoğraf nasıl olmalı?

Başörtüsüyle çekilen biyometrik fotoğraflar kabul edilmektedir ancak başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.

Harçsız Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru yaptıktan sonra randevu anında aşağıdaki belgelerin tamamlanmış olmasına özen gösterin. Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir: 

 • Nüfus cüzdanının aslı

 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)

 • Eski pasaport (varsa)

 • Defter ücreti

 • Öğrenci belgesi

 • Harçsız pasaport talep yazısı

Öğrenci Pasaport Harcı Ne Kadar? Öğrenci Pasaportu Ücreti Ne Kadar? Öğrenci Pasaport Harcı Muafiyeti Mümkün mü?

25 yaşından küçük öğrenciler pasaport harcından muaftır.  25 yaşından büyük öğrenciler pasaport almak istiyorlarsa standart prosedüre tabi tutulurlar. Bu noktada defter ücreti öderler.

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Tüm pasaportlar için yurt içinde öngörülen çıkış süresi 5 - 7 gün arasındadır. Yurt dışı başvuruları ise 7 - 10 gün arasında tamamlanır. Pasaportlar, bu sürelerin ardından PTT aracılığı ile sahiplerine ulaştırılır.

bottom of page