top of page
uzmanından_seyahat_tavsiyeleri_setur_sai

“Ne kadar uzağa gidersem kendime o kadar çok yakınlaşıyorum.” 

Uzmanından Seyahat Tavsiyeleri

Bir yerleri keşfetmek sana da haz veriyor mu? Stresli şehir hayatından uzaklaşmak mı istiyorsun? Dünyanın herhangi bir yerinde sevdiklerinle sohbet ederken içeceğini yudumlama fikri sana da çekici geliyor mu? Ya da sırt çantasını alıp sokak sokak yalnız gezmeyi tercih edenlerden misin? Hafta sonu kaçamağı yapmak için şehir dışına mı çıkıyorsun? Yoksa uçak biletini alıp yurt dışına çıkma isteği ağır mı basıyor?

Bunlardan en az birini arzu ediyorsan sen gerçek bir gezginsin. En son nereye seyahat ettin? En son ne zaman seyahat ettin? Bu iki soruya cevap verirken cümleye “Koronavirüs sebebiyle maalesef…” diye başlıyorsan senin de tatilin gelmiş demektir.

Koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyayı olumsuz yönde etkiledi. 11 Mart 2020’den sonra Covid-19 yüzünden aylarca yaşadığımız o iyi olmayan günleri unutmak istiyorsan, her şeyi geride bırakmak istiyorsan tatile çık ve rahatla.

Sana uygun, bütçeni aşmayan, kaliteli ve eğlenceyi zirvede yaşatan tatil seçeneğini bulmakta zorlanıyor musun? Seyahat acenteleri bu yüzden var, deneyimli seyahat danışmanlarına kendini anlat ve sana en uygun tatil seçeneklerini sunmalarını bekle.

uzmanından_seyahat_tavsiyeleri_setur_sai
Lake Vidraru - Romanya

Otel mi? Paket tur mu? Yoksa yalnız gezi mi?

Kimi gezgin tatilini otel plajlarında güneşlenerek geçirmek ister, kitabını alır ve dalga sesleri eşliğinde hayallerine dalar. Kimisi yine otelde animasyon eğlencelerine katılıp doyana kadar eğlenmek ister. Bir başkası paket tur alıp kalabalık gruplarla gezmek ister. Kimisi uçak bileti ve otel rezervasyonu yaptıktan sonra yalnız başına sokaklarda gezer.

 

Sen hangisisin?

Tatil süresi boyunca resort otelde konaklayıp dışarı çıkmayacağım diyorsan aktivitesi bol bir oteli tercih etmelisin. Otelin bir yerlerinde senin ilgini çekecek bir şeyler mutlaka olacaktır. Tatile çıkarken hafif ol, valizden çıkarmayacağın kıyafetleri yanında götürmene gerek yok.

Paket tur alıp kalabalık gruplarla gezmeyi mi tercih ediyorsun? Rehber eşliğinde Güneydoğu Anadolu turu ne iyi giderdi şimdi. Kapadokya’dan Hatay’a, Hatay’dan Gaziantep’e ve oradan Şanlıurfa’ya… Kültür çeşitliliği seni şaşırtacaktır. Bir sonraki durağın neresi olacak acaba?

Yurtiçi paket turların hepsine aşinasın ve yurt dışına açılmak mı istiyorsun? Yüzlerce yurt dışı paket tur seçeneği arasından hangisini seçerdin? Bunu uzun uzun düşünmene gerek yok, önce hangi kıtaya gideceğini belirle, sonra tatilde neler görmek istediğini ve ne yapmak istediğini söyle seyahat danışmanı senin için en uygun tatili belirlesin. Seyahat danışmanına yönlendirmemin sebebi ne mi? Kış aylarında Ukrayna kültür turuna katılırsanız dışarıda gezmeniz zor olur ama yine kış aylarında Ukrayna kar (kayak) tatili yapacağım derseniz harika yerler seni bekler. Kısacası seyahat edeceğiniz bölgenin hava koşulları ve senin seyahat amacın göz önünde bulundurulmalıdır. Yazın ortasında Kahire’ye gidip piramitleri gezmek istiyorum dersen sırt çantandaki şişe su kaynamadan bitirmelisin. (Evet, biraz abartıyorum.)

uzmanından_seyahat_tavsiyeleri_setur_sai
Kapadokya - Türkiye

Bonus: Kendimi özel hissetmek istiyorum, kişiye özel ve rehberli paket tura katılmak istiyorum, nereye gitmek istersem rehber götürsün ve bana orayı anlatsın diyorsan buraya tıkla. Birbirinden özel tatil seçenekleri arasından birini seçmen yeterli olacak.

 

Sırt çantasını alıp dünyanın herhangi bir yerinde ıssız veya kalabalık sokakların keyfini çıkarıp gece hayatına katılmak isteyen heyecan seven gezginlerden misin? Bu sefer nereye gitmek istiyorsun? Otelini erkenden ayırtmayı unutma. Bazı şehirlerde gecenin bir vakti otele sırt çantasıyla giren bir yabancıya “maalesef müsaitliğimiz bulunmuyor.” diyebilirler. Planını yapıp otel ve uçak bileti rezervasyonlarını düzenle ve gezerken “bu akşam nerede kalsam” sorusunu aklından çıkar.

bottom of page