top of page
vizesiz_dogu_avrupa_ülkeleri_setur.jpg

“Dünyayı dolaşın. Görebileceğiniz bütün rüyaların en muhteşemi!”

Vizesiz Gidilen Doğu Avrupa Ülkeleri (Balkan Ülkeleri ve Balkanlar) Listesi 2021

Yurt dışı seyahatini Avrupa’ya yapmak istiyorsan Balkanlardaki ülkelerin büyük bir kısmının vize istemediğini belirtelim. İşte vizesiz Avrupa turun için ihtiyacın olan liste: Andorra, Arnavutluk (Balkanlar), Belarus, Bosna Hersek (Balkan ülkeleri), Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Sırbistan ya da Ukrayna.

kiev_vizesiz_ukrayna_setur_yurtdışı (1).
Kiev-Peçersk Manastırı - Ukrayna
  • Ukrayna: Ukrayna, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Doğu Avrupa’nın en gözde ülkelerinden biri de Ukrayna. Doludizgin gece hayatıyla ön plana çıkan şehri Kiev, sakinliği ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken Odessa ve doğal güzellikleri, tarihi yapılarıyla turistleri cezbeden pek çok şehri görmek için Ukrayna’ya seyahat etmelisiniz. Vizesiz gidebileceğiniz Ukrayna’da 90 güne kadar turistik amaçlı seyahat edebilirsiniz.

  • Makedonya: Osmanlı mimarisinin izlerini diğer Balkan ülkeleri gibi günümüze kadar taşıyan vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerden biri de Makedonya’dır. Tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra eğlence hayatının da doludizgin yaşandığı ülke, kayak tatili için kış aylarında sıklıkla tercih ediliyor. Üsküp, Ohri gibi bölgeleri mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasında yer alıyor. Makedonya’ya yapılan turistik seyahatler 90 güne kadar vizesiz!

üsküp_makedonya_skopje_vizesiz_avrupa_se
Üsküp - Makedonya
  • Sırbistan: Tarihi ve doğal güzellikleri, uygun fiyatlı tatil imkânıyla Sırbistan, Avrupa’da görmeniz gereken ülkeler arasında en üst sıralarda yerini alıyor. 420 yıl Osmanlı hâkimiyeti altında kalan Sırbistan’da pek çok hamam, camii, kilise, katedral görmek mümkün. Vizesiz gidilecek ülkeler arasında bulunan Sırbistan’da 90 güne kadar turistik amaçlı konaklayabilirsiniz.

saranda_arnavutluk_vizesiz_yurtdışı_setu
Saranda - Arnavutluk
  • Arnavutluk: Avrupa’da vizesiz gezilecek yerler deyince akla ilk gelen ülkelerden olan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a İstanbul’dan 1,5 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz. 90 gün boyunca vizesiz olarak ülkede turistik amaçlı konaklayabilirsiniz. Para birimi olarak Arnavutluk Liki kullanan ülkenin en gözde şehirleri ise Ohri, Saranda ve Dıraç.

  • Bosna-Hersek: Bosna-Hersek ve Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti bulunmaktadır. Bu nedenle her iki ülkenin vatandaşları da 180 gün içerisinde 90 gün süre ile seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

saraybosna_bosnahersek_vizesiz_avrupa_se
Saraybosna - Bosna Hersek
  • Kosova: Osmanlı’nın en belirgin izlerini taşıyan ülke, 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Balkanların en güzel ve tarih kokan ülkesinde hala bağımsızlık mücadelesinden kalma izleri görmek mümkün. Bunların yanı sıra Kullas adını verdikleri taş evleri, Sırp Ortodoks Kilisesi Kosova’nın tarihi değerleri arasında yer almaktadır. Kosova’ya yapacağınız turistik seyahatlerde 90 güne kadar vize almanıza gerek yoktur.

sailnfly_turizm_tatil_setur_vizesiz_yurt
Kiev - Ukrayna
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Her mevsim deniz tatiline uygun iklimiyle Türk turistlerin akın ettiği KKTC’ye vizesiz ve pasaportsuz olarak seyahat edebilirsiniz. Serbest dolaşım hakkı olan KKTC’de tarihi ve doğal güzellikleri de keşfedebilirsiniz.

bottom of page