top of page

SHAHZADEH IGUAL İLE İRAN TOPRAKLARINDA ADIM ADIM 

( TAHRAN-İSFAHAN-YEZD-ŞİRAZ-MEŞHED )

Genel Bilgiler
Tur Broşürü

1. Gün : İstanbul (Buluşma)

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar terminalinde bulunma. 

2. Gün : Tahran "Tahran Şehir Turu & Sad Abad Sarayı ve Gülistan Sarayı"

Uçağa biniş işlemlerinin ardından Tahran'a hareket .Tahran Havalimanına inişimizi takriben otobüsle şehir turuna başlıyoruz. Tahran, Kacar döneminden beri İran'ın başkentidir. Tahran bariz bir şekilde kuzey ve güney bölgelerine ayrılıyor. Tecriş meydanından tren istasyonuna kadar 19 kilometreden fazla uzanan Veliasr caddesi (Eski Pehlevi caddesi) Tahranı yine ikiye bölüyor. Bu günkü ilk ziyaretimiz Kacar ve Pehlevi hanedanın oturdukları Sad Abad Sarayı , Tecriş çarşısı gezisi sonrası şehir merkezine iniyoruz ve UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Gülistan sarayını ziyaret ediyoruz. Tahran'ın batısında Haliç Fars yapay gölün çevresinde yerli halk arasında kısa bir yürüyüş sonrası akşam yemeği alıyoruz ve otele transfer oluyoruz. 

3. Gün : Tahran "Tahran Arkeoloji Müzesi & Tahran Milli Müzesi & Ulusal Mücevherat Müzesi & Azadi Anıtı ve İran üzerine Söyleşi"

Kahvaltı sonrası Tahran turunun ikinci günü için şehir merkezine hareket ediyoruz. İran'ın en önemli arkeoloji müzesi, Milli müzesini ziyaret ediyoruz. Ardından Merkez bankasının hazinesinde yer alan Ulusal Mücevherat Müzesini rehberimizin anlatımları eşliğinde ziyaret ediyoruz. Tahran'ın devrim öncesi mimari simgesi Azadi anıtını görmek için, Azadi meydanına hareket ediyoruz. Tur liderimiz Şehzade İgual'ın özel İran edebiyatı sunumu için SeturSelect'in seçtiği bir kafede  çay kahve eşliğinde iran edebiyatı hakkında değerli bilgiler ile güzel bir akşam geçiriyoruz. Otelimizde kısa bir dinlenme sonrası akşam yemeğimizi alıyoruz.

4. Gün : Tahran - Kaşan - İsfahan "Fin Bahçesi & Tabatabayi Evi & Emir Ahmet Hamamı & İsfahan Şehir Turu"

Sabah kahvaltı ardından Tahrandan ayrılıyoruz ve yaklaşık 3 saat süren bir yolculukla Kaşan'a varıyoruz. Kaşhan şehrinde Fin bahçesi, Tabatabayi evi ve Emir Ahmet hamamını ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği sonrası, Kaşhan’dan ayrılıyor ve İsfahan şehrine hareket ediyoruz. İsfahan yakınlarında Şah Abbas Safavi'nin annesinden geride kalan Mader Şah kervansarayında kısa bir mola veriyoruz ve sonra İsfahan'da otelimize yerleşiyoruz.

5.Gün : İsfahan "Nakş-ı Cihan Meydanı & İmam Camii & Şeyh Lütfullah Camii & Siose pol ve Hacu Köprüleri"

Otelde kahvaltı sonrası İsfahan gezisine başlıyoruz. İlk önce Dünya'nın en büyük 2. Meydanı Nakş-ı Cihan Meydanına varış, meydan kapılarından Nakş-ı Cihan meydanının her bir yanına olağanüstü bir mimari anlayışla yerleştirilmiş UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi ve mimari şaheserler İmam Camii (Şah abbas Camisi)ve Şeyh Lütfullah Camii gezilerini yapıyoruz. Gezi esnasında tur liderimiz eşliğinde İran'ın kültür ve sanat başkentinde değişik sanat eserleriyle tanışıyoruz. İsfahan'a hayat veren Zayende Rud nehin üzerinde Sasani döneminin temelleri üzerinde Safavilerin inşaa ettiği iki köprüyü ziyaret ediyoruz. Siose pol ve Hacu köprüsünde serbest zamanımızda manzaraları fotoğraflıyoruz. Ardından Dünyada en eski spor olarak UNESCO listesinde bulunan Zurhane Sporu performansını izlemek için zurhaneye gidiyoruz. Kısa bir dinlenme sonrası akşam yemeğimizi alıyoruz ve tekrar otele dönüyoruz.

6. Gün : İsfahan - Meybod - Yezd "Meybod Kenti & Güvercin Kulesi & Buz Evi & Şah Abbas Kervansarayı&Fahadan Mahallesi & Ulu Camii & Emir Çakmak Meydanı & Zerdüştler Tapınağı & Verehram Tapınağı"

Sabah kahvaltının ardından yaklaşık 340 km uzaklıkta olan Yezd Şehri'ne doğru hareket ediyoruz. İlk durağımız Dünya mirası listesine alınmayı bekleyen Meybod Kenti. İslam öncesi zamana ait önemli eserlerin bulunduğu kentte ilk molamız Güvercin kulesi, buz evi ve de Şah Abbas kervansarayı olacaktır. Öğle yemeği sonrası Yezd'e hareket ediyoruz. Yezd kentine gelince ziyaretlerimizi yapıyoruz. Şehrin eski mahallelerinden, Fahadan Mahallesi, hemen yakınında, Ulu Camii, az mesafede Emir Çakmak meydanını ziyaret ediyoruz. Şehir merkezinden uzakta Zerdüştler Tapınağı ve  Verehram Tapınağını ziyaret ediyoruz ve dolu dolu bir günün sonunda otelimize transfer oluyoruz. 

7. Gün : Yezd - Şiraz "Sessizlik Kuleleri & Büyük Kiros'un Anıt Mezarı & Sadi Şiraz Anıt Mezarı & Kerim Han Kalesi"

Kahvaltı ardından Yezd'de son ziyaretimiz olan Sessizlik Kulelerini görüyoruz ve Şiraz'a doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde ilk mola yapacağımız yer Abarkuh Selvi ağacı olacaktır. Ardından Pasargad kasabasında UNESCO mirası listesinde olan Büyük Kiros'un anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği sonrası, Şiraz'a devam ediyoruz. Şiir, gül ve bülbül şehrine gelince Şeyhi Acel lakabını alan ünlü şair Sadi Şirazi'nin anıt mezarında Şehzade hanımdan Sadi'nin şiirlerini dinliyoruz. Sonra Zend hanedanı döneminin tarihi eseri Kerim Han kalesini ziyaret ediyoruz ve akşam yemeği sonrası otelimize geçiyoruz.

8. Gün : Şiraz - Merdeşt - Şiraz "Nasir elmülk Camii & Persepolis Antik Kenti & Nakş-ı Rüstem & Nekropolis & Vekil Çarsısı & Hafız'ın anıt mezarı & Narenjestan Vali Konağı"

Kahvaltının ardından ülkenin ün güzel ve en süslü camisi olan Nasir elmülk camiini ziyaret ediyoruz ve yaklaşık 1 saat süren yolculukla Mervdeşt şehrine hareket ediyoruz.Burada UNESCO listesinde yer al Persepolis Antik Kenti'nde dolu dolu bir gezi yapıyoruz. Persepolis Milattan önce 6.yy' ın sonlarına doğru Pers Kralı 1.Daryuş tarafından kurulmuştur. Daryuş'tan sonra tahta çıkan I. Haşayarşah ve Ardaşir şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır. Persepolis'in yakınındaki kayalık dağın yamaçlarında birbirinden 5 km uzaklıkta, kayalar oyularak yapılan ve saray görünümlü dört kaya mezar vardır, bu alan Nakş-ı Rüstem olarak anılır. Nekropolis'i geziyoruz ve öğle yemeğimizi alıyoruz ve sonra tekrar Şiraz'a dönüyoruz. Şiraz'daki gezilerimizde ; Vekil çarşısı, Hafız'ın anıt mezarı ve  Narenjestan vali konağı görülecektir. Geceleme otelde. 

9. Gün : Şiraz - Meşhed - Tus - Meşhed " Firdevsi'nin anıt mezarı & Daruğa evini ziyaret & Bazar Rıza çarşısı"

Kahvaltının ardından Şiraz havaalanına hareket ediyoruz ve yaklaşık 1 saat 45 dk süren uçuşla Meşhed kentine uçuyoruz. Havaalanına varınca bizi bekleyen aracımızla direkt Tus kentine hareket ediyoruz. Burada Farsça edebiyatını Arap istilası sonrası Şehname eseriyle ayakta tutan değerli şair Firdevsi'nin anıt mezarını ziyaret ediyoruz ve yine Şehazade hanımın okuduğu şiirlerden faydalanıyoruz. Tekrar Meşhed'e dönüyoruz ve otelimize geçmeden Daruğe evini ziyaret ediyoruz. Otelde bir dinlenme sonrası Bazar Rıza çarşısında serbest zamanımızı değerlendiriyoruz ve akşam yemeği sonrası otele dönüyoruz.

10. Gün : Meşhed - Nişabur - Meşhed "Astan Quds Müzesi & Ömer Hayyam anıt mezarı & Attar Nişaburi anıt mezarı & İmam Rıza Türbesi"

Otelde kahvaltımızı alıyoruz ve türbe ziyareti protokollerine uyarak, Peygamber efendimizin torunu, 8. İmam (Musa bin Rıza)nın türbe kompleksinde ilk önce Astan Quds müzesini görüyoruz ve türbenin manevi ortamında yürüyüş yaparak, burada ziyaretimizi tamamlıyoruz. Meşhed'den 145 kilometre uzaklıkta olan Nişabur kentine hareket ediyoruz. Nişabur'da iki ünlü şair ve felsefecinin anıt mezarlarını ziyaret edeceğiz. Ömer Hayyam ve Attar Nişaburi hakkında bilgi edinip şiirler dinledikten sonra öğle yemeğimizi alıyoruz ve Meşhed'e dönüyoruz. Otelde dinlenip akşam yemeğimizi alıyoruz ve check-out işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından aracımızla İmam Rıza türbesinin gece görünümünü görmek için kutsal türbeye gidiyoruz. Türbeyi ziyaret ettikten sonra Meşhed havaalanına yolculuk ediyoruz.

11. Gün : Meşhed - İstanbul

Havalimanına varış ve İstanbul Havalimanına hareket ve varış. Hizmet kalitemizi arttırmak adına sizlere vereceğimiz anket formlarını doldurmanız bizim için çok önemlidir. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek üzere...

Tarih

07.11.2021

17.11.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

1.857,00 EUR

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

1.857,00 EUR

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

2.357,00 EUR

Tarih

27.11.2021

07.12.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

1.857,00 EUR

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

1.857,00 EUR

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

2.357,00 EUR

bottom of page