top of page

BULGARİSTAN VE ROMANYA TURU

( SOFYA & BÜKREŞ & VARNA )

Genel Bilgiler
Tur Broşürü

1. Gün : İstanbul-Sofya

Turumuzun ilk günü Kadıköy Evlendirme Dairesi önünde buluşarak başlıyor. Buradan hareketle Edirne üzerinden Kapıkule’ye devam ediyoruz. Çıkış işlemlerinin ardından Bulgaristan’a geçerek, Sofya'ya doğru hareket ediyoruz. Gece boyunca yolculuğumuz devam ediyor... Sabah erken saatlerde Sofya varıyoruz. 14. Yüzyıl'dan 19. Yüzyıl sonlarına kadar Osmanlı egemenliği altında olan şehrin birçok noktasında Türk izlerine rastlamak mümkün. Üniversiteleri, müzeleri, kiliseleri, ve hanları ile Bulgaristan’ın başkenti Sofya’yı rehberimiz eşliğinde keşfediyoruz. Akşam yerel müzik eşliğinde Türk mutfağı ile büyük benzerlik taşıyan Bulgar yemeklerinin tadına bakacağız. Geceleme Sofya’da ki otelimizde.

2. Gün : Sofya-Plevne-Bükreş "Prohodna Mağarası-Ivanovo Kaya Oyma Kiliseleri"

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından Sofya’ya yaklaşık 2 saatlik mesafede bulunan Prohodna Mağarası’nı ziyaret ediyoruz. 68 milyon yaşında olan mağara ziyaretçilerini kendisine adeta hayran bırakıyor. Bakıldığında yüzeyinde yer alan 2 büyük delik sebebiyle “Tanrı’nın Gözleri” olarak ta nitelendirilen mağarada fotoğraflarımızı çekip özel aracımızla Plevne’ye doğru yola çıkıyoruz.  

Türk tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Plevne, Osmanlı döneminde (1393-1878) pek çok cami, tekke ve medresesiyle öne çıkan bir şehir idi. Plevne, 1877’de Çar II. Aleksandr’ın bizzat kumanda ettiği kalabalık Rus-Rumen ordusuna karşı Gazi Osman Paşa’nın uzun süreli müdafaası ile bilinmektedir. 

Plevne’de yapılacak yürüyüş turu ve serbest zaman sonrasında bir sonra ki durağımız olan Ivanovo Kaya-Oyma Kiliseleri’ni ziyaret edeceğiz. Kapadokya’ya olan benzerliği ile dikkat çeken bölgede kaya oyma kilise, manastır, ve şapelden oluşan büyük kompleksi fotoğraflayıp Bükreş’e doğru yola çıkacağız.

Ruse sınırında ki gümrük ve pasaport kontrolleri sonrasında Romanya’ya geçiş yapacağız. Yaklaşık 2,5 saat sürecek bir yolculuk sonrası Romanya’nın başkenti Bükreş’e varıyoruz. Geceleme Bükreş'te ki otelimizde.

3. Gün : Bükreş "Şehir Turu"

Sabah otelde alınacak kahvaltı sonrası Bükreş’i rehberimiz eşliğinde keşfedeceğiz. Yaklaşık 400 sene Osmanlı hakimiyetinde kalan Bükreş, sadece Romanya’nın değil tüm Doğu Avrupa’nın incisi olarak kabul edilir. Mimari yapısı, sanat galerileri, opera salonları ve müzeleri ile Bükreş, hem tarihi hem de bugünü ile 24 saat yaşayan bir şehir olarak karşınıza çıkacak. Geceleme Bükreş'te ki otelimizde.

4. Gün : Bükreş-Silistre-Balçık-Varna "Balçık Sarayı ve Botanik Bahçe"

Sabah otelde alınacak kahvaltı sonrasında Romanya’dan Bulgaristan’a geri dönüyoruz. Sınır kapısında ki gümrük ve pasaport işlemleri sonrasında ilk durağımız Silistre. Uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kalmış olan şehir, Tuna  nehrinin hemen kıyısında yer alıyor. Kültürel açıdan zengin bir mirasa sahip olan Silistre’yi rehberimiz eşliğinde gezdikten sonra Balçık’a doğru yola çıkıyoruz. 

Yaklaşık 2 saat sürecek olan yolculuğun ardından Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında bulunan sahil kenti Balçık’a varıyoruz. Kentin en önemli yapıtlarından olan Balçık Saray’ı ve botanik bahçeyi rehberimiz ile birlikte gezeceğiz. Romanya hakimiyetinde olduğu dönemde Kraliçe Marie için yaptırılan komplekste, konutlar, şarap mahzeni, enerji santrali, manastır, ve şapel bulunmaktadır. Sarayın ardından muhteşem güzellikteki botanik bahçeyi de ayrıca gezecek ve hakkında bilgi alıp fotoğraflarımızı çektikten sonra Varna'ya hareket edeceğiz.

Turun ardından 1 saatlik yolculuk sonrasında Bulgaristan’ın gözde tatil merkezi Varna’ya varıyoruz. Osmanlı döneminde önemli bir tarım, liman ve ticaret kenti olan Varna, 15. Yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Uzun sahilleri, muhteşem denizi ve zengin mutfağı ile Varna’yı rehberimiz eşliğinde keşfedeceğiz. Geceleme otelimizde.

5. Gün : Varna-Nessebar-İstanbul

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından 2 saatlik yolculuk sonrası Bulgaristan’ın en önemli turistik duraklarından biri olan Nessebar’ı ziyaret edeceğiz. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Nessebar’da ki bir çok yapıt Ortaçağ’da inşa edilmiştir. Osmanlı izlerini de yakından göreceğimiz kent her yönüyle sizleri adeta büyüleyecek. 

Tur sonrasında İstanbul'a hareket ediyoruz. Hizmet kalitesini arttırmak adına anket formlarını doldurmanız bizim için önemlidir. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek üzere...

Tarih

17.07.2021
21.07.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

468,00 EUR

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

468,00 EUR

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

598,00 EUR

Tarih

26.08.2021
30.08.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

468,00 EUR

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

468,00 EUR

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

598,00 EUR

Tarih

22.09.2021
26.09.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

468,00 EUR

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

468,00 EUR

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

598,00 EUR

Tarih

27.102021
31.10.2021

Çift Kişilik Oda

( Kişi Başı )

 

468,00 EUR

3 Kişilik Oda

( Kişi Başı )

468,00 EUR

Tek Kişilik Oda

( Kişi Başı )

598,00 EUR

Tüm Tarihlerde 0-2 Yaş Aralığındaki Bir Çocuk 50,00 EUR

Tüm Tarihlerde 0-12 Yaş Aralığındaki Bir Çocuk 448,00 EUR

bottom of page